Gaziantep / Türkiye

Src 1 – 2 – 3 – 4- 5 Belgesi

Src Nedir? : Src belgesi ticari araç kullanıcılarının yasal olarak almaları gereken bir belge türüdür. 4925 Sayılı yasaya göre, ticari amaç ile kullanılan “kamyonet, kamyon, otobüs ve minibüs” ler için belgenin niteliğine göre src belgesi alınması kanuni bir zorunluluktur.

SRC 1 BELGESİ: (ULUSLARARASI YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 2 BELGESİ: (YURTİÇİ YOLCU TAŞIMACILIĞI)
SRC 3 BELGESİ: (ULUSLARARASI EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI)
SRC 4 BELGESİ: (YURTİÇİ EŞYA-KARGO TAŞIMACILIĞI)
SRC 5 BELGESİ: (TEHLİKELİ MADDE TAŞIMACILIĞI)

Src 1 belgesi alacaklar 32 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 1 belgesi alan sürücüler uluslararası yolcu taşımacılığı yaparlar. Ayrıca src 1 belgesine sahip olan sürücüler src 2 belgesini de almış sayılırlar. Src 1 belgesi kartının üzerinde diğer kapsadığı mesleki yeterlilik belgeleri bölümünde src 2 şeklinde belirtilir. Src 1 belgesi almak için eğitimi şartı önceden lise iken danış tayın verdiği karara göre ilkokul mezunlarıda yolcu taşımacılığı yapmaktadırlar.

Src 2 belgesi alacaklar 28 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 2 belgesi alan sürücüler yurt içi yolcu taşımacılığı yaparlar.  Src 1 belgesi almak için eğitimi şartı önceden lise iken danış tayın verdiği karara göre ilkokul mezunlarıda yolcu taşımacılığı yapmaktadırlar.

Src 3 belgesi alacaklar 32 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 3 belgesi alan sürücüler uluslararası eşya, kargo taşımacılığı yaparlar. Ayrıca src 4 belgesine sahip olan sürücüler src 4 belgesini de almış sayılırlar. Src 3 belgesi kartının üzerinde diğer kapsadığı mesleki yeterlilik belgeleri bölümünde src 4 şeklinde belirtilir. Src 4 belgesi için eğitim şartı ilkokul dur.

Src 4 belgesi alacaklar 28 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 4 belgesi alan sürücüler yurt içi eşya, karyo ve yük taşımacılığı yaparlar.  Src 2 belgesi almak için eğitimi şartı  ilkokul dur.

Src 5 belgesi alacaklar 19 saat eğitime girmeleri ve bakanlığın açacak olduğu mesleki yeterlilik sınavında başarılı olmaları gerekmektedir. Src 5 belgesi alan sürücüler tehlikeli madde taşımacılığı yaparlar.  Src 5 belgesi alabilmek için src 3 veya src 4 belgesine sahip olunması zorunludur. Src 5 belgesi için ilkokul mezunları da kayıt yaptırabilirler.